"A magyarok nehézségeinek, súlyos problémáinak oka az, hogy tizenhét évvel a rendszerváltás után olyan új arisztokrácia jött létre, amely kiváltságokat követel magának, a nemzet többségének kárára." Orbán Viktor, 2007. április 4.
Jól eltalált gondolat volt ez. Hiszen az emberek azért szeretnének erős kormányt, hogy az megvédja őket a rablóktól vagy a harácsoló hatalmasságoktól. Ahogy Oroszországban másfél évtizede mondják: az oligatcháktól. Erre építette a népszererűségét Vlagyimír Putyin is.
Jó ritmusérzékkel mondta Orbán az országgyűlési választások második fordulójának estéjén [amikor Putyinéhoz mérhető hatalmat kapott], hogy véget ért az oligarchák korszaka. Lehetett hinni, hogy Magyarországnak végre tökös kormánya lesz.
Jelképes mértékű volt, de jó volt olvasni, hgy hogy a nagyon gazdagok nem kapnak majd családi pótlékot. Azután ez egy napig tartott, s a javaslat elvérzett.
Jöttek viszont más lépések:
- örökösdési illeték: Egyetlen százmilliárdos vagyonnál az állam egy legalább öt-tízszer akkorra bevételről mond le, mint amit a 98%-os büntetőadóval most beszed.
- A progresszív személyi jövedelemadó helyett bevezettek a minden milliárdosnak kedvező egykulcsos adót.
Mondhatjuk, hogy ez nem direktben oligarcháknak kedveznek, hanem egyszerűen bárkinek, aki gazdag. Mert az igazi oligarcha a csontkemény vállalkozó, aki a kapcsolatai révén jut előnyhöz. Mondjuk úgy, hogy versenytárgyalán nélkül kapja a megrendeléseket, ahogy hajdan a Vegyépszer az autópályákra.
De mit lát az ember: a vörösiszap munkálatokra egy cég verseny nélkül kap sokmilliárdos megbízást. Az egyszeri ember itt nem is tudja, hogy személy szerint kinek jó ez, de vannak egyértelműbb helyzetek:
A 98%-os büntetőadó visszamenőleges hatályú, de csak öt évre: így megtarthatja százmillás végkielégítését, a Fejlesztési Bank Fidesz-közeli vezére, amit a 2002-es váltás után kapott.
A fővárosi FŐKERT Zrt.-nek az alapító okiratába foglalták, hogy a Széles Gábor médiaoligarcha tulajdonában lévő Magyar Hírlapban kell közzétennie éves beszámolóját. (Széles Gábor persze többet szeretett volna a Fidesztől közpénzben kapni).
Legérdekesebb az, amikor olyan adókat vezetnek be Orbánék, amik a gazdag bankokat, energiacégeket sújtja. Mondhatni, rendben, ezek tulajdonosai afféle oligarchák lehetnek. De mit lát a jámbor állampolgár?
A bankadónál kis híján megkapott Járai Zsigmond (pénzoligarcha) komolytalan indokkal egy combos adómentességet (évente közel 400 milliót). Komoly botrány kellett, hogy a kormányzat ettől elálljon.
Most ismét kitett magáért Orbán csapata. Sikerült az energiacégek külnadóját úgy megfogalmazni, hogy Demján "offshore" Sándor energiában is érdekelt TriGránit-ja mentesüljön alóla.
Az utolsó 100 komment: