Orbán és Semjén egyre nagyobb befolyást adnak az egyházaknak. Állami iskolákat adnak át és a megmaradó állami iskolákba is kötelezővé teszik a hit- és erkölcstan oktatást (közben drasztikusan beszűkítették az informatika-oktatást és a gondolkodásra nevelő filozófia-oktatást). Az egyházi fenntartásba került iskolákban aztán voltak tanárok, akiket politikai okból rúgtak ki és olyanok is, akiket azért rúgtak ki, mert "nem énekeltek elég áhítattal" az iskolán kívüli istentiszteleten.
Semjén Zsolt a magyar állam képviselőjeként tárgyal (a háttérben Orbán Viktor)
Most egy újabb durva ügy azt mutatja, hogy a katolikus egyház láthatóan a hívei felé sem számol el. A jánoshalmi esetről Tanács István írt egy remek cikket, aminek a lényege a következő:
Jánoshalmán gyerekek halhatnak meg, mert bármikor leszakadhat egy óvoda-iskola ebédlőjének mennyezete. A mennyezet azért szakadhat le, mert a tervező (az érsek haverja) kivetetett egy tartóoszlopot. A helyi plébános felszólalt az ügyben, később pedig az épület másik részén le is szakadt egy nagy darab vakolat – csaknem ráomlott két kislány fejére.
Az iskola felújításáért felelős érsek érdemi válasz helyett közölte: a tervező szerzett statikai véleményt. Ezt ugyan ő sem látta, de nem is akarják megmutatni.
Bábel Balázs kalocsai érsek, aki szerint ha egy katolikus baloldalra szavaz, az "legyőzhetetlen tudatlanságban szenved"
Bábel Balázs érsek ezután áthelyezte a több nyelven beszélő, népszerű plébánost a városból egy kétezer fős faluba. A hívek aláírásgyűjtését a plébánosuk mellett semmibe vette. Pedig Nagyidai Zsolt eredményes pap volt.
"Jelentősen megnövekedett a templomba járó hívők száma, egyre több gyermeket kereszteltek meg, évente több zarándokutat vezetett belföldre és külföldre. Az egyházközségi vezetőknek lelki napokat rendezett, rendszeresen segített a rászoruló családokon, és elesett, beteg híveket látogatott. Számos egyházi emléket is felújíttatott."
Az utolsó misén a hívek nevében felszólaló tekintélyes pedagógus fel is vetette: az volt-e a plébánosuk "hibája", hogy "nem vitte be a politikát a templomba, nem agitálta a híveket egyik párt irányába sem, és nem csinált pártirodát a plébániából". Az előző plébános ugyanis a választások idején a "kitapétázta" a plébánia ablakait "politikusok fényképeivel és jelszavaival".
A Vajdaságban született Nagyidai Zsolt viszont határon túli kisebbségiként már megtapasztalta a szerb nacionalizmust, és elhatározta, hogy magyarként minden hívőnek a papja kíván lenni. Ezt most már csak egy jóval kisebb településen teheti meg.
A Jánoshalmán történtekről bővebben.
Mit várhat más, ha egy jogosan kiálló, sikeres pappal ezt megtehette az egyházi elöljárója? Mit várhat a nyíltan fideszes érsek kerületében egy nem jobboldali tanár? Elindulhat-e önkormányzati választáson egy baloldali szülő, ha a település egyetlen iskoláját átadták az egyháznak, mint a 9000 lakosú Kecelen történt? Mik a garanciák, hogy nem történnek ilyen visszaélések? Hiszen sokszor a nyilvánossághoz se lehet fordulni: a helyi sajtó a legtöbb helyen az önkormányzat kezében van.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő oldalához a Facebook-on.
Utolsó kommentek