A két emlékezetes pofont Orbán ígérte a gárdistáknak még 2008-ban. Ismereteink szerint nekik nem „esett le saller”, azt csak az Európai Parlament tagjainak osztotta ki állítólag Magyarország miniszterelnöke.
Az összesen huszonhét év börtönt a sajóbábonyi cigányok kapták, mert olyat tettek, amit Orbán ígért: megverték a gárdistákat.
„Ha kormányra kerülünk, úgy fogunk tenni, mint Horthy a nyilasokkal: kiosztunk nekik két pofont, és hazazavarjuk őket.” – mondta Orbán a Magyar Gárdáról, 2008. májusban. Hogy ki a gárdista, az akkor még egyszerű dolognak tűnt: az, aki büszkén mutatkozik a gárdista egyenruhában.
Néhány hónappal később, arra a kérdésre, mi a véleménye a Fidesz-rendezvényeken megjelenő gárdista egyenruhásokról Orbán már táncolt egy kicsit a véleményével: „Nem szoktam öltözködési kérdésekkel foglalkozni.”
Később a gárdisták is ügyeskedtek az „öltözködési kérdéssel”. Amikor jogszabály megtiltotta a gárda-egyenruha viselését, akkor már nem egyenruhát, hanem csak valami hasonlót viseltek. (Az ügyeskedés legszebb példája az volt, amikor a gárdaavatón nem alakzatban álltak, hanem ültek.)
Ezt a gyáva trükköt alkalmazta a Jobbik is is Sajóbábonyban, amikor a gyűlésük számos résztvevője majdnem-egyenruhát viselt. Ez 2009 novemberében történt, nem sokkal a romagyilkosságok után. És közel voltak az országgyűlési választások, amihez ügyes kampány-rendezvény volt ez Vona Gábortól, hatalmas sajtót kapott.
Vona Gábor és társai Sajóbábonyban
Hogy ki és miként hergelte a másik oldalt, azt könnyű elképzelni. A végén a cigányok egy nagyobb csapata botokkal, vasrudakkal támadt rá a majdnem-gárdistákra, akik az autóikba menekültek. A támadók rendesen összeverték az autót, de szerencsére nem ismétlődött meg az olaszliszkai eset.
Volt egy másik nagy különbség is. Olaszliszka után, bármilyen meglepő, a nyomozó szervek nem sokra jutottak. Lényegében az elhunyt családjának ügyvédje derítette föl az esetet, és azután a bíróság példaszerűen kemény ítéletet hozott (életfogyt., illetve 10-15 év között), gyilkosság címén. A gyilkossági tényállás akkor sajnos egyértelmű volt.
Sajóbábony után az ügyészség igen aktív volt, kilenc támadót bíróság elé is állítottak. Mind a kilencen kemény börtönbüntetést kaptak (két és fél, négy év között). A vád rongálás és garázdaság, ami egyértelmű.
A bíróság ugyanakkor "közösség elleni erőszak" miatt is elítélte őket. Ez azért is érdekes, mert ez a tényállás épp a kisebbségek védelmét hivatott biztosítani. A kérdés azon áll vagy bukik, hogy miért támadták meg a gárdistákat cigányok? Azért mert azok magyarok voltak, vagy azért, mert provokáló módon (egyenruha, gyűlés) odamentek. A bíróság első fokon most úgy ítélte meg, hogy azért, mert magyarok. Ennek ellentmond, hogy se előtte, se azóta nem ért támadás a faluban bárkit azért, mert magyar volna.
Ez nehéz ügy, lehet latolgatni.
Az azonban súlyosabb kérdés, hogy a provokatív sajóbábonyi szereplésért a jobbikosok közül senki ellen nem indult eljárás. Még az egyenruha-viselés ügyben sem, pedig azért mindössze 50 ezer forint büntetés jár.
Az utolsó 100 komment: