Semjén plágiumügyét is komoly vizsgálódás után borította a hvg, akárcsak az „emberek elnöke” ügyét. A 122 oldalas dolgozat-szöveg több mint hatodát találták meg Glasenapp ’Az öt világvallás’ c. közismert művében, amely „minden könyvtár szabadpolcán elérhető”. De Semjénnek sikerült felhasználnia egy népszerű német képes katolikus havilap cikkének – nem kevesebb mint – háromnegyedét is.
Valljuk be, Semjénről nem olyan megrendítő ez a hír. Az már meglepőbb, hogy hol írta a doktoriját: nem valami bukfenc-főiskolán, hanem a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián. A magyar katolikus egyház hivatalos intézményében. Ráadásul nem a sötét kádárista érában, amikor még az Egyházügyi Hivatal árnya vetült a magyar hitéletre, hanem 1991-ben, kitűnő (summa cum laude) minősítéssel.
Hohó, 1991, akkor ez még csak kisdoktori lehetett: egyszerű követelményekkel, ahogy azt az előd, Schmitt Pál hivatalos magyarázatából tudjuk. De nem. Merthogy Semjén Zsolt 1997-ben – aki akkor már régóta képviselő volt – „PhD-t kapott”, korábbi teológiai doktorátusának átminősítésével.
Ez a szerzetes is másolt, de ez neki feladata volt
Tudjuk, ez is csak politikai ármánykodás lesz, ahogy az Schmitt Pál esetében is történt. Hiszen, ha a kétharmad áll, mint a cövek, akkor abban az egyik legstabilabb álló alkagtrész maga Semjén Zsolt. Ő a KDNP elnöke – amely párt, mint maga Semjén mondta – a katolikus egyház lándzsája. És egy személyben ő minden ügyek miniszterelnök-helyettese, aki mindig és rendíthetetlenül egyetért Orbánnal.
Hogy Schmitt Pált gonosz szándékkal támadták, azt magától Semjéntől tudjuk. Ő még a nagy plagizátor lemondása után is így magyarázta a ’nemtelen’ támadásokat: „mert aláírta a húsvéti alkotmányt”, és a „balliberális oldal nem hajlandó tudomásul venni, hogy ez a magyar hagyományoknak megfelelő alkotmány”.
gla
Pedig szép nap lehetne ez, a katolikus naptár szerint most van a Szent Péter bazilika felszentelésének évfordulója. De van egy másik évforduló is, 365 éve született Pierre Bayle francia filozófus, akit nemigen ismerünk, pedig tanítása nem érdektelen.
Híve volt az állam és az egyház szétválasztásának. A felvilágosodás előfutára, Voltaire folytatta a gondolatmeneteit. Fő művében elképzelhetőnek írt le egy ateistákból álló államot is, amelynek tagjai erkölcsösebbek lenhetnek, mint a vallási alapon álló társadalom tagjai. A vallás ugyanis – tapasztalata szerint – mindig fanatizmussal párosul, ami mások üldözéséhez vezet.
De ne szaladjunk ennyire messze. Ma itt Magyarországon egy egyszerű novemberi vasárnap volt, amely könnyen lehet, hogy egy szépen felépített politikai pálya összeomlásának a kezdete.
FRISSÍTÉS:
Hoffmann Rózsa vasárnap este az ATV stúdiójában hallotta a hírt: "nem szoktam olvasni híradásokat és újságokat, mert nincs rá időm". Ezzel együtt határozottan állította, hogy "a vád hamis, kizárt dolognak tartom, hogy Semjén Zsolt plagizált volna".
A cikk megjelenése után egy órával a Miniszterelnökség közleményt adott ki, amelyben azt írták, ez "nevetséges és szánalmas politikai provokáció". (Ez a reagálás várható volt, de azért a "nevetséges" jelző, az elnök bukásának fényében, kicsit elhamarkodottnak tűnik.) Mint írják, "mind a dolgozat elfogadása, mind átminősítése mindenben megfelelt a vonatkozó törvényi szabályozásnak".
A közlemény Lenhardt Vilmos teológiaprofesszorra és "többéves munkára” hivatkozik. A doktori egyik nagy fejezetét Lenhardt professzor is túlságosan elnagyoltnak és nehezen áttekinthetőnek ítélte.A másik bíráló pedig az egész dolgozatot kissé elsietettnek és ezért hiányosnak ítélte. Ez bizony rossz fényt vet a többéves munkára vagy a szerző képességeire. Igaz, később a Hittudományi Akadémia – a hivatalos bírálók véleménye ellenére – summa cum laude minősítést adott.
Ma közzétették a dolgozatot is, bárki összehasonlíthatja, ha leveszi egy könyvtár szabadpolcáról a Glasenapp-könyvet.
Szintén mai hír, hogy Semjén egy évvel később, 1992-ben ismét elsütötte a témát, ezúttal szociológusi diplomamunkájához. A 46 oldalas főszövegből 32-33 oldal (tehát jó két-harmad) a doktoriból származik, részben szó szerinti átvétel, részben enyhe átfogalmazás, néhol egyszerűsítés.
A Miniszterelnökség gyors reagálása nem volt jellemző a kormányzati médiára. A hirado.hu pl. ma 11.38-kor (17 óra késéssel) adott hírt az ügyről, a lélegzet-elállító "Közzétették Semjén Zsolt doktori dolgozatát" címmel.
Téma volt Semjén Zsolt plágiuma az Országházban is, de sem bűnbánatot, sem megbocsátást nem hallhattunk. Pálffy István képviselő az apokaliptikus jelenések stílusában szólalt fel: A hvg Néró és Diocletianus császár örökébe lépett. Míg azok oroszlánokkal, addig a hvg plágiumgyanúval igyekszik lemészárolni a keresztényeket. Így lett dr. Semjén Zsolt mártír, napjaink szent Sebestyéne. A szintén KDNP-s Rétvári államtitkár a kormány nevében is megerősítette az üldözés tényét.
Az utolsó 100 komment: