A demokratikus ellenzék tüntetése látszólag nem hozott újat. Volt már ilyen: szép nagy tömeg, amely egyetért abban az alapvető dologban, hogy Orbán Viktornak mennie kell. Hozzá is szoktunk, hogy évente kétszer összehív ilyen tüntetést a Milla meg újabban a Szolidaritás. Csakhogy ez most más volt.
Emlékszünk: azokra a tüntetésekre pártok be sem tehették a lábukat. Sokan örültek ennek a civil öntudatnak, de lehetett tudni, hogy a választásokon majd pártok kellenek. Az viszont nem volt kérdés, hogy előbb-utóbb az ellenzéki pártoknak (is) elő kell jönniük ilyen tüntetéssel.
Másfél évvel ezelőtt aligha tudta bárki megmondani, hogyan jöhet ez majd össze. Összejött.
Kicsit bonyodalmasan, de idén őszre már logikusnak tűnt, és megtörtént: az októberi ’Milla-tüntetésen’ széles körben ott lesz a demokratikus ellenzék. (Egyedül a „szocdem” Schmuck Andort nem láttuk, de aki akarja, az megnézheti őt egy „szépkorú” gálaesten.)
Ott volt az Együtt, amely mondhatni hozta a Millát és Szolit is. Nem véletlenül Bajnai volt a kezdő szónok. A másik hangsúlyos helyen, zárásként pedig Mesterházy, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. Az Arénában tartott beszédei után most a nagy Orbán-ellenes tüntetésen is beszélhetett.
Persze volt ennek ára: sokan jelezték „ösz-sze-fo-gást” skandálással, hogy nagyobb összefogást szeretnének a választáson – de ezt a Mesterházy az adott helyzetben jól tudta kezelni. Előtte Gyurcsány a tőle megszokott lendületes beszédében egyszerre jelezte, hogy elszánt, s a DK-t parlamenti pártnak akarja – szóval keményen versenybe száll önálló jelöltekkel – de erősen hangsúlyozta a megegyezési szándékát is. Nem „kisasszony-futball” volt ez, de Mesterházy sem udvariaskodott tegnap Szabó Tímeáékkal, amikor 'megígérte': azokban a körzetekben, ahol a PM indíthat jelöltet, ott szoci jelöltnek is gyűjtenek aláírást az induláshoz.
A tüntetésen élőben láthattuk tehát, hogy nincs még minden elboronálva a demokratikus ellenzék soraiban – de ez nem újdonság. Az viszont új tapasztalat, hogy együtt készülnek 2014-re, Bokros jobbközép-konzervatív pártjától kezdve a baloldali MSZP-ig. A látottak alapján 2014-ben szimpatizánsok majd oda fogják tenni az x-et egymás jelöltjei mellé.
Még egy feladat, ami Kuncze említett, s ami nem kerülhető meg a bajai időközi után: meg kell szervezni a választások átfogó ellenőrzését. Ez elemi érdeke a pártoknak, de ezzel úgy vagyunk, mint 2-3 éve egy ilyen nagy tüntetéssel: aligha fog menni civil szerveződés nélkül.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő-csoportjához a Facebook-on.
Az utolsó 100 komment: