Nincs épelméjű politikus, aki ezt a célt kimondaná. Márpedig Orbán ezt tette a Die Presse-nek adott interjúban.
Igaz, ő sem „bontotta ki az igazság minden részletét”.
Orbán egy bátor állítással indított: „Magyarország nagyon sikeres volt a válság kezelésében.” – ez olyan szép, hogy akár Matolcsy is mondhatta volna egy tündérmesében.
A pávatánc: hogyan kezeljük a külföldi tárgyalópartnereinket
A konzervatív osztrák lap újságírója vissza is kérdez: de hiszen Magyarország csak 9%-os kamatra kap hitelt, ez lenne a siker jele? Orbán természetesen nem erre válaszol, hanem ügyesen átcsusszan a neki kedves ügyekre: „Amikor az ember sikerről beszél, akkor ez azoktól a céloktól függ, amelyeket kitűzött magának.”
Mostantól koncentráljunk a célra, amit sikerült elérni: „Azóta 2,6 millió helyett 3,8 millió az adózók száma.”
Mit sikerült tehát megvalósítani? Az adózók számának növelését.Tehát ez volt a cél.
A cikkünk itt véget is érhetne. Az adócsökkentés kormányának feje bevallotta a titkot, mint Gyurcsány Őszödön, aki utána magyarázkodhatott: „Nem bontottam ki az igazság minden részletét.”
De ne lelkesedjünk, szó sincs beismerésről, sőt. Orbánnak eszében sem volt a sikeres célok között emlegetni az adóztatást. Ezt mondta: a „cél a munkaviszonyban állók létszámának növelése volt. Azóta 2,6 millió helyett 3,8 millió az adózók száma.”
És sikerült neki a csúsztatás. A dolgozók számának növelése helyett eladott a Die Presse-nek egy adóztatási változtatást (most már a minimálbéren levők is fizetnek jövedelemadót). A riporter nem kérdezett vissza.
Lám, a furfangos magyar miniszterelnök milyen ügyesen megvezette a labanc firkászt – mosolyoghatunk dús magyar bajuszunk alatt. De van egy baj. Ezt Orbán már kipróbálta rajtunk. Elmondta március elején az iparkamaránál, és május végén a kormánytévében is, egy ’exkluzív’ interjúban. Egy-két blogger morgott emiatt „helló Viktor, ja, egy tollvonással, amikor az adójóváírást eltöröltétek”, de a dolog még hullámot sem vetett a hazai politikában.
Itt Matolcsy nyilatkozik a tündérmeséről
Most sem fogják tüntetők megszállni a Kossuth teret. Pedig volt itt más füllentés is. Csak példaként, épp a sikeresen teljesített céloknál:
„Kormányra kerülésem idején, két évvel ezelőtt Magyarország rosszabb állapotban volt, mint Görögország.” Emlékszünk: két éve Kósa (és másnap Szijjártó) épp azzal tudta megrengetni a tőzsdéket, hogy azt állította, hasonlóan rossz helyzetben vagyunk, mint Görögország. Majd a tőzsdék lassan visszaálltak, mert a nyilatkozatok ellenére tudható volt, hogy közel sem olyan rossz a helyzet.
Szóval Orbán – némi joggal – magabiztos volt, az interjú más helyén is:
– Az Ön kinyilvánított célja a baloldal szétzúzása Magyarországon.
– Ez sikerült nekem.
Viktor, lehet, hogy mást is sikerült szétzúzni.
Az Örülünk, Vincent? blog remek "infografikája", hogy 2 év alatt mennyit változott a fideszesek álláspontja az IMF tárgyalásokról és azok időpontjáról. (A nyilatkozatok hónapját mutatja pontosan, a napot nem, de így is tanulságos).
Végül néhány érdekes részlet a Die Presse konzervatív osztrák lap „Szétzúztuk a baloldalt” címmel megjelent Orbán-interjújából:
– Ön el akarja vezetni Magyarországot az euróövezetbe?
– Azt kell tennünk, ami Magyarország érdekeit szolgálja. Még nem tudjuk, hogyan vészeli át az euróövezet ezt a válságot, és hogy jobb lesz-e benne lenni, vagy kívül maradni. Mostanában az euróövezeten kívüli országok sikeresebbek voltak a pénzügyi válság elleni harcban.
– De ezen nem Magyarországot érti…
– Magyarország nagyon sikeres volt a válság kezelésében.
– Kilenc százalékot tesznek ki a kamatok, amelyeket Magyarországnak a kölcsöneiért kell fizetnie. Ez nem feltétlenül a siker jele.
– Amikor az ember sikerről beszél, akkor ez azoktól a céloktól függ, amelyeket kitűzött magának. Kormányra kerülésem idején, két évvel ezelőtt Magyarország rosszabb állapotban volt, mint Görögország. Az első projekt, amelyet az IMF 2008-ban Európában elindított, Magyarország megmentését szolgálta. Mostanra Görögország összeomlott, Magyarország még mindig talpon van. A második cél a munkaviszonyban állók létszámának növelése volt. Azóta 2,6 millió helyett 3,8 millió az adózók száma. Harmadszor az államadósság kevesebb, mint két évvel ezelőtt volt. Ez 50 százalékos növekedés. Nem mondhatjuk azt, amit Ferenc József császár mondott, hogy minden a legnagyobb rendben van. Komoly nehézségeink vannak, de eddig nagyon sikeresek vagyunk abban, hogy közeledünk a céljainkhoz.
– Ön 2010-ben nagy hangon meghirdette, hogy nincs többé szükségük segítségre az IMF-től. És most újra sorban kell állniuk egy 15 milliárd eurós hitelért, mert a magyar állam szemmel láthatólag nem képes önmaga refinanszírozására.
– Ez nem felel meg a valóságnak. Képesek vagyunk finanszírozni az államot IMF-hitelek nélkül. De a kölcsönök kamatai nagyon magasak. A kérdés nem az, hogy tudjuk-e finanszírozni az államot. A kérdés az, hogy milyen áron. Továbbra is jelen vagyunk a pénzügyi piacon, és nem is szándékozunk elhagyni.
[…]
– Az Önök kormánya miért pazarolt az első két évben sok energiát olyan témákra, mint a médiatörvény vagy az új alkotmány, amelyek nem igazán fontosak a magyar lakosság jóléte szempontjából, ahelyett, hogy a gazdaságra koncentráltak volna?
– A médiarendszer Magyarországon bénult volt, mert a médiahatóság a szocialista kormány alatt, a választások előtti utolsó félévben működésképtelen volt. Nem volt intézményes keret a média számára. Az energiánkból nem több mint két hónapot fektettünk ebbe.
– De ez a törvény, amely a sajtószabadság korlátozásával kapcsolatos félelmeket váltott ki, nagyon nagy port vert fel.
– Ez nem állt, és továbbra sem áll szándékunkban.
– Nem látták előre a bírálatokat?
– A bírálat haszontalan és értelmetlen volt. De a politikában vannak néha haszontalan és értelmetlen viták.
– Ön meg tudta érteni a bírálat bármelyik aspektusát?
– Bizonyos technikai részleteket értettem.
[…]
– Más államok konszenzussal hoztak új alkotmányt. Önök miért nem vonták be jobban az ellenzéket?
– Pontosan ezt tettük. Egy nemzeti konzultáció keretében minden magyart megkérdeztünk. Parlamenti bizottságot állítottunk fel az új alkotmány kidolgozására, és minden párt meg volt híva. De egyes ellenzéki pártok ezt elutasították. Mit lehet ilyenkor tenni? Egy nőt sem lehet esküvőre kényszeríteni.
[…]
– Az Ön kinyilvánított célja a baloldal szétzúzása Magyarországon.
– Ez sikerült nekem.
– A felmérések szerint a szocialisták már majdnem megint egy szinten vannak a Fidesszel.
– Minden időközi választást megnyertünk. A politikában a győzelmek és a vereségek soha nem tartanak örökké. Mi a baloldalt szétzúztuk a legutóbbi választásokon, amikor kétharmados többséget szereztünk.
Az utolsó 100 komment: