A statisztika segíthetne a monopóliumok és az oligarchák ellen, de sajnos Magyarországon nem igazán teszi.
Egyrészt tudomásom szerint nem gyűjt adatokat olyan termelési ágaktól, ahol három vagy kevesebb cégé a piac. Így például a növényolaj-gyártás egyetlen cége miatt nincs információnk, hogy hazánkban mennyi növényi olaj készül. Ezek a fehér foltok miatt viszont még a bruttó élelmiszeripari kibocsátásról sincs statisztika.
A képviselőknek sokszor főnökei a oligarchák. Mit láttat belőlük a statisztika?
Szintén nem adja ki a KSH a földbirtokokról való pontos adatokat, csak birtoknagyságonkénti összesítésben. Pedig Angliában azt is pontosan tudni lehet, hogy a királynő birtoka mennyi uniós mezőgazdasági támogatást kap. Persze Magyarországon nem biztos, hogy mindenki örülne, hogyha Csányi Sándor Videoton-szurkolóról kiderülne, hogy mennyi támogatásban részesül latifundiumai után.
Hasonlóan fontos lenne, hogy több legyen a más országokkal való összehasonlító adat. Pl.: mennyibe kerül egy megajoule-nyi távfűtés hazánkban más EU-s országokhoz képes. Az ilyen típusú adatok rengeteget tennének hozzá egyes szolgáltatók árszabásának pontos megítéléséhez
Az is gondot jelent, hogy egyes iparágaknál az adatot csak a növekedés vagy csökkenés mértékéről adják meg. Márpedig pontos kibocsátási számok nélkül nem ellenőrizhető, hogy került-e hiba a rendszerbe. (Az sajnos elő tud fordulni, hogy a nominálértéken való növekedés és a reálértéken való növekedés összekeveredik, ilyenkor jól jönnének a pontos évi adatok).
Ezeket a plusz adatokat nem lenne nehéz publikálni, hiszen az interneten költségmentesen elférnek. A magyar statisztika valaha világhírű volt, s ma is rengeteg tisztességes ember dolgozik ott nem magas fizetésért, szóval többet lehetne kihozni belőle.
Vukovich Garbriella a KSH új igazgatója bemutatkozásakor nagyon pártkinevezettként viselkedett, de reméljük, hogy használhatóbbá teszi a magyar statisztikai szolgáltatást. Azt pedig még inkább reméljük, hogy fel mer lépni az oligarchák ellen.
Utolsó kommentek