Volt, aki sokallotta, amikor Orbán 18 millió forint honoráriumot kapott a beszédeit tartalmazó könyvért; de volt ellenérv. Ez nyilván megéri a cégnek, az ő dolguk. A cégcsoport, amelyet Kövér László testvére, Kövér Szilárd vezetett, most tönkrement. 100 milliós APEH tartozás maradt utánuk.
A HVG röviden írt az esetről.
A Népszava a HVG cikkét kibővítve a cégcsoport régebbi ügyeit is feleleveníti. Van mit:
Egy megszűnő Kövér-nyomda nyomában
Felszámolás után megszűnt a Magyar Nyomdaügynökség Zrt., amely több mint 100 millió forint köztartozást hagyott hátra. A Magyarországon nem ritka hírt az teszi különösen érdekessé, hogy a Zrt. Kövér László fideszes választmányi elnök testvére, Kövér Szilárd családi érdekeltségének része. Eközben a jobboldali sajtó minden nap arról cikkezik, hogy a kormányfő-jelölt Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. egykor csődbe vitte a Hajdú-Bét Rt.-t.
Több mint 100 millió forint köztartozást hátrahagyva, felszámolás után megszűnt a Kövér László fideszes választmányi elnök testvére, Kövér Szilárd családi érdekeltségébe tartozó Magyar Nyomdaügynökség Zrt. - derült ki a HVG múlt heti cikkéből. A felszámolást 2009. március 16-án tették közzé a Cégközlönyben. A Magyar Nyomdaügynökség Zrt. - amely korábban volt Mahir Nyomdaipari Rt., Zenith Nyomdaipari Rt., illetve Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Rt. is - nevét 2007 óta az adóhatóság hatszor tette közzé mint "nagy adósét". A felszámolást a hetilap információi szerint mégsem az APEH, hanem az egyik beszállító kérte.
Az 1994-ben a Mahir-csoport nyomdájaként alakult, 1997-1998-ban a későbbi adóhatósági elnök Simicska Lajost felügyelőbizottsági tagként foglalkoztató, utóbb tankönyv-előállítással próbálkozó cég adósa maradt dolgozói egy részének is. A Zenith Rt. egyébként akkor változtatta nevét Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Rt.-re, miután árverésen megszerezte a felszámolás alatt lévő Egyetemi Nyomda Kft. nyomdagépeit és munkásait. Az Orbán-kormány időszakában az ÁPV Rt. pedig arra utasította az állami tulajdonú Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. vezérigazgatóját, lássa el megrendelésekkel a Kövér-féle nyomdát.
Felszámolás alatt áll a Magyar Nyomdaügynökség tulajdonában lévő, 1992-ben Fidesz-közeli cégek által alapított Arzenál Kft. is, amely a 90-es évek elején részesült az MDF és a Fidesz közös székháza eladásából befolyt összegből. A történet jól ismert: az MDF és a Fidesz közös székházát, a korábbi Tiszti Kaszinót 1993. január 11-én 1,5 milliárd forintért eladták a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt..-nek. A Fidesz 46 százalékos tulajdoni arányának megfelelően 690 millió forinthoz jutott az ügyletből. Mint korábban beszámoltunk róla, a Fidesz vezetői még saját tagságuk előtt sem számoltak el azzal, hogy mire fordították ezt az összeget. Az Élet és Irodalom információi szerint a székházból származó bevételből a Fico Kft. 440 millió forintra tett szert, amit később továbbosztott az Arzenál Kft., a Quality Party Service Kft., a Draft Kft. és a Best Lízing (későbbi Auto-Classic) Kft. között. A Millennium Rt. további 10, míg a Quality Invest Rt. 102 millió forintot kapott. E cégek közül utóbb több is Kaya Ibrahim tulajdonába került Schlecht Csaba közvetítésével - adó- és járuléktartozásokkal együtt.
A nyomdaipari cégekben közös, hogy a tulajdonos Kövér Szilárd családi köre, bár maga a fideszes politikus testvére nem szerepel a cégnyilvántartásban. Ellenben házastársa (Bakos Erika), illetve vélhetően az ő szülei - a jászberényi Bakos-házaspár - által birtokolt MED 21 Ügynöki és Kereskedelmi Szolgáltató Kft. neve feltűnik a jegyzékben. A jobboldali összefonódást bizonyítja, hogy a Magyar Nyomdaügynökségben korábban igazgatósági tagságot vállalt Töröcskei László ügyvéd is, aki a jobboldali médiabirodalom (Hír Tv, Magyar Nemzet, Lánchíd Rádió) egyik meghatározó tulajdonosának, Töröcskei Istvánnak a testvére. Ugyancsak felszámolás alatt áll a szintén Kövér-érdekeltség Magyar Egyetemi Kiadó Kft. is, amely 2003-ban megjelentette az Orbán Viktor beszédei alapján készült, A történelem főutcáján című könyvet. E cégben maga Kövér Szilárd is megjelenik tulajdonosként, de a fő birtokos a Brill Európa Kft., amely ugyancsak a Bakos-család érdekeltsége. Az Orbán-könyvet kiadó cég korábbi tulajdonosi köre azonban sokkal illusztrisabb, 2003-ban ugyanis még három birtokosa volt a cégnek: Schmidt Mária, Kövér Szilárd és Várhegyiné Fekete Marianna, a jogerősen elítélt Várhegyi Attila, a Fidesz korábbi pártigazgatójának felesége. További érdekesség, hogy a kötet összeállítója Schmidt Mária - Orbán Viktor egykori tanácsadója, a Terror Háza Múzeum főigazgatója - volt.. A volt kormányfő könyvében leginkább a miniszterelnöki beszédek és a kiemelt események szerepeltek. A kötetért Orbán 18 millió forintos honoráriumot kapott, amit fel is tüntetett vagyonnyilatkozatában. Az 5850 forintos könyv kiadóját egyébként polgári körös bírálat érte, mondván: a Magyar Egyetemi Kiadó Kft. a magyar könyvpiac elemi szabályait hagyta figyelmen kívül a kötet terjesztésekor. Orbán könyvét ugyanis klubszerűen terjesztették, mert a nagykereskedők nem tudtak megegyezni a kiadóval, így a boltosok nem juthattak a műhöz.
Népszava-információ
Utolsó kommentek