Ilyen nincs, mondaná egy sport-újságíró. A fociban van keménykedés, de vannak szabályok. És arra van a bíró, hogy azokat betartassa.
Politikus, focista - Debrecenből
A mai hírekből ismert: az Alkotmánybíróság eltörölte a 98%-os büntetőadót. Többek között azért, mert nem illik visszamenőleges hatállyal törvényt hozni. S különben is, egy harminc éve dolgozó, most elbocsátott tanár honnan gondolhatta volna, hogy végkielégítése a „jó erkölcsbe ütközik”, amikor azt a jogszabályok alapján fizették ki neki.
Az AB eltörölt egy másik törvényt is, amely a Versenyhivatal alelnökeinek kinevezését szabályozta. Nem részletezem, ez is a nyári nagy hatalmi einstand lendületes jogalkotás része volt. Ahogy a 98%-os büntetőadó is, hiszen így lehetett gyorsan és olcsón kirúgni a nem tetsző közszolgákat, közalkalmazottakat.
Alkotmánybíróság azért van, hogy ha a kormány alkotmányos hibát vét, akkor a leállítsa. Az eredeti helyzetet pedig vissza. (Időnként ez meg is történik. Bár szinte hallja az ember Szíjjártó Pétert, aki ilyen esetben a kontárkormányról beszél, ami talán túlzás, de a hozzá-nem-értés az igaz lenne.)
Ez a bejáratott út, amihez az elmúlt két évtizedben hozzászoktunk. Működnek a jogállami módszerek, amivel a hibák kijavíthatók. Lenne persze más módszer is, például egyeztetés az érintettekkel a törvények legyártása előtt. Kár, hogy ez nem lett része a NEMzeti Együttműködés Rendszerének.
Most azonban forradalmi időket élünk. (És most kéretik nem poénkodni, hogy ez csak fülke-. Mert az Alkotmányt ugyanolyan könnyű kézzel írják át, mintha a forradalmi tömegek valóban 98%-os adót és tetszés szerint kinevezhető Versenyhivatali alelnököt követeltek volna az ország minden városában.)
Alighogy ismertté vált a Alkotmánybíróság két döntése, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője előállt.
- Lázár János kezdeményezi az alkotmány módosítását: Azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Alkotmánybíróság (Ab) hatásköréből, úgymint az adóról és a költségvetésről szóló törvények.
Próbálok úgy fogalmazni, hogy egy jogot végzett, de azóta politikával foglalkozó focirajongó is értse: Ez olyan, mintha a szabálytalankodó játékos kiállítaná a bírót.
- Lázár János javasolni fogja továbbá: A 98 százalékos különadóról szóló törvényt (amelyet az Alkotmánybíróság kedden megsemmisített) változatlan tartalommal fogadja el a parlament.
A focirajongó politikusok számára érthető fogalmazásnál maradva: A szabálytalanul lőtt gól, amit a bíró nem adott meg, az mégis érvényes. (Bár pontosan tudjuk, hogy szabálytalan - már ha valaki elolvassa az AB határozatát.)
Most ugyanis nem a focipályán vagyunk. Van ugyanis az egyik játékosnál egy nagyobb síp, amivel mindenki le lehet fütyülni. Bírót, ellenfelet, nézőt, bárkit.
És nem ám fejet csóválni, értetlenkedni. Vasárnap óta tudjuk a Nagy Síp birtokosától:
„Nem engedhetünk a kétségnek, mert akkor veszítünk.”
Sőt: „Akik kételkednek, akarva-akaratlanul a múlt védelmezőivé válnak.”
A miheztartás végett.
Ui.: Továbboi bejegyzésünk: Miért nem foglalkozhatna az Alkotmánybíróság adóügyekkel? Tisztán szakmai érvekkel, mégha forradalmi időkben hallgatnak is a múzsák.
Ui2.: Ha úgy gondolod, hogy nem kellene csorbítani az Alkotmánybíróság hatáskörét, itt tiltakozhatsz: www.facebook.com/Alkotmany
Utolsó kommentek