A Wall Street Journal a konzervatív amerikai üzleti napilap szerzője Magyarországról írt, „Hogyan táplálja a populizmus a pénzügyi válságot” címmel.
A cikk amely leírja Magyarország nehéz gazdasági helyzetét, és természetesen kritikus a kormánnyal, figyelemre méltóan nagy teret szentel a Fidesz és Orbán politikájának bemutatására. A szerző szerint Orbán populista politikát folytat, amikor fájdalommentes gyógymódot ígér. Szerinte Orbán sem tehet mást, mint a megszorítások folytatását. Emiatt a szerző szerint sokan ki fognak ábrándulni a Fideszből és erősödni fog a szélsőjobb.
A cikkrészlet nyersfordítása, a tőlem való kiemelésekkel (a pontos és teljes angol cikk itt):
"Közben a következő választásokat megnyerni szándékozó Orbán Viktor, a legnagyobb ellenzéki pártnak, a Fidesznek az elnöke, folytatja a populista kampányát a fájdalommentes gazdasági gyógymódokról.
…
A Fidesz körülbelül kétharmados többséggel nyerne, annak ellenére, hogy még fel kellene fednie egy széleskörű tervet a válság kezelésére. Mr. Orbán a populista ígéreteket előnyben részesíti a konkrét politikai javaslatokkal szemben, például a munkáltatói és a munkavállalói adócsökkentés, amelyek állítása szerint valahogyan legalább egymillió új munkahelyhez vezetnének. Orbán szeret sötéten utalni az „igaz” magyarok harcára a „gonosz erőkkel”, amelyet a hívei felszólításnak értelmezik, a Gyurcsány és a szocialistái elleni rikoltozó mocskolódásra.
Mr. Orbán kerüli a parlamentet, mint a nézetei kifejtésére való helyet. Az országgyűlésben tavaly csak egyetlen alkalommal beszélt (öt perc hat másodpercet), inkább a kiválasztott közönséget kedvelve. Az utolsó nagyobb pártbeli, kora márciusi beszédében, az emberek igényeit kielégítő erős kormányra helyezte a hangsúlyt. Ez jó visszhangra talál a szavazók között, akik közül sokan szívesen visszatérnének a szocializmus időszakába.
Ezzel szemben az igazság az, hogy bármilyen új kormánynak szembe kellene néznie a tényekkel és szorítani a nadrágszíjakon és ha Mr. Orbán miniszterelnökké válik, ugyanúgy csökkentenie kellene a kiadásokat. Valószínűleg sok Fidesz támogató ki fog ábrándulni. Ennek eredményeképpen, a szélsőséges pártok válhatnak a válság egyértelmű nyerteseivé. A magyarországi szélsőjobb már most vár a színfalak mögött hetilapok sokaságával és legalább két paramilitáris szervezettel, hogy „rendet tartson”."
Utolsó kommentek