"A keleti nyitás nem jelenthet nyugati zárást" - ígérte Navracsics másfél hónapja.Orbánék a mongolóliai és az ecuadori nagykövetség nyitásával párhuzamosan bezárták a ciprusi és az észtországi követséget. Az észtek válaszul bezárták a budapesti követségük.
Észtország helyett Mongóliában vetné meg a lábát Szijjártó és a magyar külügy
Pedig Észtország nem csak az EU-tagsága miatt lenne fontosabb nekünk, mint Mongólia. Észtországgal hússzor akkora volt a külkereskedelmi forgalmunk 2012-ben, mint a 6000 kilométerre lévő Mongóliával. Mongóliának ugyanis nagy területe ellenére is csak egy 2,8 millió lakosa van és szegény ország.
Vendégszerzőnk Aivar kulturális és külpolitikai szempontokat is leír, hogy mit vesztettünk:
Észtország egyetemi városában, Tartuban nem kell meglepődni, ha az egyetemi ügyintéző magyarul szól hozzánk. Az észt könyvtárakban biztosan találunk egy polcot, amit Janikovszky Éva ott is népszerű könyvei töltenek meg. A Tenkes kapitány dallamát dúdolva pedig biztosak lehetünk benne, hogy Tallinn utcáin az idősebbek ráismernek a régi sorozat zenéjére.
Az észt és a magyar népet szoros kapcsolatok fűzik össze. Amíg ez a kicsi ország a Szovjetunió része volt, sok kapcsolat alakult ki a két nép között. Észtországban számon is tartják, hogy rokon nyelvet beszélünk. Évtizedeken át nyelvészek, tudósok és mások jelentették a köteléket a népek között. A Szovjetunió végével ismét elnyerték függetlenségüket az észtek, és olyan változásokat hajtottak végre, amit érdemes lenne eltanulnia a többi volt szocialista országnak. Ha az ember Észtországról hall, ritkán hall a szovjet nosztalgiáról, vagy az illiberális demokráciáról, még akkor is, ha súlyos társadalmi problémák vannak ott is. A NATO és EU csatlakozás óta bevezették az eurót, sikerrel küzdöttek a válság ellen, építik a 21. századi e-társadalmat. Sok magyar fordult meg ott az elmúlt évtizedekben, aktívak a gazdasági kapcsolatok, az észtek pedig sokat tudnak Magyarországról.
Az Orbán-rendszer számára viszont Észtország hivatalosan lekerült a térképről. Ciprus mellett itt is bezárták a magyar nagykövetséget. Tallinn pedig válaszolt, államközi szinten egyoldalúan ők sem barátkoznak a nyelvrokonokkal. A „keleti nyitás” jegyében természetesen logikus lépés Mongólia barátságát keresni. Biztosan Ecuadorral is vannak közös pontok, mint a közeledés Putyin felé, de egy "illiberális demokrácia" átlagos lakója számára nehéz látni, hogy ez miért is éri meg. Néhány évtized alatt biztosan erősödik a kapcsolat a mongol és ecuadori néppel is, és természetesen a szoros kapcsolatok más államokkal fontosak. Azt már tudjuk, hogy ennek ára, hogy sutba vágjuk másokkal épített kapcsolatainkat és az EU-n belül szabadon mozgó magyarok közül azokat, akik itt kötöttek ki. (Bár kevesebben magyar él itt, mint Nyugaton, de áprilisban például 49 magyar állampolgár tartotta fontosnak, hogy Tallinnból is részt vegyen a választásokon, ami majdnem annyi, mint ahányan Zágrábban vagy Szófiában szavaztak)
Az EU-n belül azok az országok sikeresek, akik tudnak más tagállamokkal kompromisszumokat kötni. Ha mondjuk a Fidesznek fontos „akác-ügyben” szeretnénk, hogy keresztülvigyük akaratunkat, azon országoknak, akiknek ez a kérdés irreleváns akár támogathatják is azt, ami nekünk fontos. Cserébe akkor, ha nekik kell egy támasz, ott lehetünk. Ennek persze feltétele, hogy tudjunk róla, hogy ők is léteznek. Az „új tagállamoknak”, a hasonló szocialista múlttal rendelkező országoknak hasonlóak a problémáik, ezért ha együtt állnánk ki, sikerrel világíthatnánk rá arra, mire is van szükségünk. De ha hátat fordítunk egy EU-s tagországnak, a mongol barátság itt semmit nem fog kárpótolni. Üzentünk Tallinnak és Nicosiának: nem vagytok fontosak!
Ha az Orbán-rendszer szerint nem is fontosak az államközi kapcsolatok Észtországgal, az emberek közötti kapcsolatok megmaradhatnak. A kulturális térképről még nem kerültek le, szerencsére például a kulturális intézetek tovább működnek mind a két oldalról, és maradnak még nyelvészek, tudósok és mások, akik megtartják a kötelékeket.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő oldalához a Facebook-on.
Utolsó kommentek