A jobbikos Horthy-szobor avatást komoly ellenérzések kísérték. Hegedűs Lóránt a templomának előterében helyezi el a szobrot. Már az is visszás, hogy Hegedűs Lórántné jobbikos képviselő lelkész férje egyházi térben helyezi el egy vitatott politikus szobrát. Itt azonban egy olyan politikusról van szó, aki alatt megszüntették az emberek jogegyenlőségét (az első világháború utáni Európa első zsidótörvényével), olyan szövetségbe vitte az országot, amely biztos bukást jelentett és százezrek halálával járt. A "nemzeti" oldal hajlamos elfeledni, de Horthy a zsidók halála mellett a doni 2. magyar hadsereg katasztrófájában is felelős - akiket a német "szövetségesek" a meneküléskor eleven pajzsként használtak. Külön ízléses volt, hogy a Jobbik részéről az avatáson az a Gyöngyösi Márton szónokolt, aki a parlamentben a zsidók listázásáról beszélt.
Nem véletlen, hogy a szobor avatására mindössze 150, zömében idősebb, ember volt kíváncsi. Ezzel szemben az ellentüntetésen 5-600-an vettek részt.
(Képek: HVG, felirat: Toleráns társadalomért - Nem kérünk a szélsőjobból)
Érdekes azonban megnézni, hogyan reagáltak a pártok a szoboravatásra. A Fidesz a szokásos kettős beszédet folytatta. Rogán Antal elítélte ugyan a provokációt, de nem a Fidesz nevében vagy frakcióvezetőként, hanem "a belváros polgármestereként". Rogán a tavaly decemberi neonáci ellenes tüntetésen se a pártja nevében ítélte el a listázást, hanem csak arról beszélt, hogy az számára elfogadhatatlan.
Rogán közleménye meg se említi Horthyt, szövege mintha csak azt ítélné el, hogy a Jobbik avatja a szobrot. "A belváros polgármestereként a Jobbik politikai provokációjának tartom és elítélem Gyöngyösi Márton mai szoboravató akcióját". Az egymondatos elítélést pedig egyetlen "érv" támasztja alá Rogánnál: "Ez a provokatív akció nyilvánvalóan ürügyet szolgáltat majd a nyugat-európai baloldali lapoknak, hogy a következő hetekben antiszemitizmust kiáltva rossz színben tüntessék fel Magyarországot."
A Fidesz kettős beszéde persze nem olyan meglepő. Az sem, hogy a DK, az Együtt-PM és az MSZP elítélte a szoboravatást. Furcsa azonban, hogy az emberi jogokra elvileg érzékeny LMP sehogyan sem reagált az ügyre. Schiffer András pártját persze nagyon megviselte a szakadás, aktívabb ismert politikusaik többsége távozott a PM-be. Tudjuk, hogy jobb esetben is csak egy-két tucat fős tüntetésekre futja az LMP-nek. Azonban az, hogy egy közleményre se megy az vagy a teljes leépülés jele vagy azt mutatja, hogy nem tartják problémának egy bukott jogfosztó vezér ünneplését.
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő-csoportjához a Facebook-on.
Az egyházi térben katonai ruhában is pózoltak a jobbikosok (pedig Krisztus arról beszélt, hogy aki kardot fog, az kard által vész el)
Mivel a sajtó jelentős része nem ad érdemi teret nekik, ezért itt most közöljük a három demokratikus ellenzéki párt tiltakozását (rövidségi sorrendben).
Együtt 2014 - Párbeszéd Magyarországért:
"Horthy Miklós nem példakép.
A Horthy-rendszer a parlamentáris demokrácia látszatát fenntartó, de azt kiüresítő tekintélyelvű rezsim: terrorban jött létre, amely már kezdetektől megbontotta a polgári jogegyenlőség elvét. Történelmi felelősség terheli, hiszen tudatosan nyomorban és jogfosztottságban tartotta magyar polgárok millióit, revizionista álmokat kergetve vesztes háborúba vezette az országot. Kiszolgáltatta több százezer zsidó és zsidónak minősített honfitársunkat a náci haláltáboroknak, a második magyar hadsereg százezernyi katonáját pedig értelmetlenül a doni katasztrófába vezényelte. Mindezt egyetlen demokratikus érzelmű politikus sem tekintheti követendő példának, akár jobboldali, akár baloldali pártot képvisel.
A Horthy szobor felállítása provokáció a 21. századi demokratikus Magyarország, a köztársaság minden értéke ellen."
"Horthy Miklós mellszobrának avatása a mai politikai kurzus személyi kultuszimádatának egyenes következménye. A mai politikai légkörben egy ilyen gyalázatos rehabilitáció következmények nélkül megvalósítható.
A Fidesz tiltakozása álságos: csak azért tiltakozik a szoboravatás ellen, mert attól tart, a külföldi baloldali média antiszemitizmus címén rossz színben tünteti fel ismét Magyarországot. Az akciót nem ezért, hanem a Horthy-kultusz dicsőítésének gyalázata miatt kellene elítélni. Azért, mert ez a korszak okozta százezrek és ártatlanok halálát, akiknek zsidó származásuk volt a bűnük.
Az Orbán-kormány a Horthy-kultuszt építi újjá a maga módján a Kossuth téren is, így nem csoda a Jobbik kultuszépítése sem.
Örülök, hogy többen tüntetnek a szoboravatás ellen, mint mellette. Örülök, hogy ma többen vannak azok Magyarországon, akik nem felejtik el történelmünk legsötétebb korszakát. Akik joggal félnek attól, mindez megismétlődhet, ha nem tiltakozunk. Akik látják a veszélyt. Akik figyelmeztetnek! Csatlakozom hozzájuk!"
Demokratikus Koalíció, Kerék-Bárczy Szabolcs (elnökségi tag):
A Fidesz makacsul elutasítja hazánk szembenézését a történelmével. A kormány egyoldalúan értelmezi Magyarország közelmúltját, példaként a nyilasok mellett végsőkig kitartó Nyirő Józsefet állítja, akinek újratemetését állami rangra emelte. Történelemszemléletében, az ifjúság számára iránymutatást jelentő tankönyveiben olyan két világháború közötti személyek jelennek meg követendő mintaként, akik nem tisztelték az emberi méltóságot, akik büszkén vallották, hogy faji és származási alapon különbség van ember és ember között. A Fidesz nyíltan vallott eszménye a tekintélyelvű kormányzás és korlátozott parlamentarizmus.
A szélsőjobb országgyűlési képviselővel, neonáci csoportok tapsától kísérve, egyházi szertartás keretében avat szobrot Horthy Miklósnak. Horthy hű tükre a Fidesz történelemfelfogásának és az egykori államfő nyilvánvalóan eszménye a most kormányzók államfelfogásának. Egyértelmű a szellemi rokonság a szélsőjobb és a Fidesz között. A kormánypártok egész tevékenysége bátorítólag hat a kirekesztő nézeteket valló csoportokra, egymást erősítik, ezzel is szítva a feszültséget az országban és akadályozva a társadalmi megbékélést.
A Demokratikus Koalíció felszólítaná a Fideszt, hogy ne adjon lovat a szélsőjobb alá, de tudjuk, hogy ez teljesen értelmetlen követelés lenne: ahogy a Jobbik születésénél is a Fidesz bábáskodott, úgy eszmei együttműködésük mind a mai napig zavartalan. A DK éppen azt képviseli, amit a kormánypártok és a szélsőjobb nem: az emberi méltóság feltétel nélküli tiszteletét, a polgárok egyenlőségét és a szabadságjogok maradéktalan érvényesítését. A DK egyik legfontosabb küldetése, hogy a választásokat követően segítsen helyreállítani a demokráciát és hozzájáruljon a félelemmentes társadalmi légkör kialakításához.
Utolsó kommentek