A két vasárnapi időközi választás után szinte mindenki a dunakeszi eredményt elemzi, ezért inkább a Szentendrei eredményről írnánk néhány gondolatot. (Dunakeszin a jelölteket támogató pártok erő-sorrendje Fidesz 49,7; az Együtt 2014 - Párbeszéd Magyarországért Szövetség 22,0; Jobbik 14,8; MSZP 13,5.)
Szentendrén is a Fidesz jelöltje győzött. A sorrend: Fidesz 41,6; MSZP 27,5; TÉSZ (Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület) 19,7; Jobbik: 7,1; LMP 3,7. A 2010-es önkormányzati eredményhez képest valamelyest gyengült a Fidesz, erősödött az MSZP, valamint gyengült a TÉSZ és a Jobbik. Ezek a változások a pártok esetében alapvetően az országos tendenciákhoz illeszkednek. Ugyanakkor továbbra is figyelemre méltó a Fidesz mozgósítási képessége, ugyanis a még a Magyar Nemzet is aggódott, hogy a Fidesz elvesztheti a körzetet, de mégis stabilan hozták azt.
A fentieknél tanulságosabbnak tűnik az LMP eredménye. Az LMP a 2010-es önkormányzati választáson nem indult a körzetben, ennek azonban akkor csak szervezeti okai lehettek. A 2010-es országgyűlési választáson a körzetben 10,8 százalékot szereztek, jóval többet az országos átlaguknál. (Nem véletlen volt az akkori jó eredmény: a település többi részében még erősebbek voltak, a város egészében 12,1 százalékot szereztek). Az időközi választást pedig teljesen érthetően prioritásként kezelte a párt és máshonnan is érkeztek segítők a helyi jelölt kampányába. (Vasárnap hét másik településen is volt időközi, de azok egyikén sem indult a párt.) Az LMP-nek most a kampánymunkájára nem lehet panasza, hisz első nap összegyűjtötték a szükséges ajánlószelvény. A szimpatikusnak tűnő, kétgyermekes fiatal orvos képviselőjelölt mellett pedig az LMP több országgyűlési képviselője is kampányolt. Az, hogy az LMP mindössze harmadannyit ért el, mint 2010-ben, az országos tendenciákra vezethető vissza.
A szavazók valószínűleg kevésbé hiszik, hogy van értelme olyan pártra voksolniuk, amelyik egyik oldallal sem akar együttműködni - így szavazatuk jó eséllyel elveszik. A Párbeszéd Magyarországért platformosok kiszakadásáig hihették azt a szavazók, hogy az LMP előbb-utóbb hajlandó lesz az együttműködésre Orbán leváltáshoz. Mostanra viszont egyértelművé vált: az LMP nem akar együttműködni egyetlen mérhető támogatottságú erővel sem. Egyedül a 4k!-val működnek együtt (amely egy háromfős demonstráción hívta fel a figyelmet a megalakulására.)
Itt egy pillanatra érdemes összevetni az LMP szentendrei eredményét dunakeszi időközivel. Dunakeszin 2010-ben az LMP-jelölt Oláh Noémi 8,5 százalékot kapott. Most Oláh Noémi az LMP-ből kivált Párbeszéd Magyarországért és az Együtt 2014 közös jelöltjeként 22 százalékot szerzett. A szavazóknak tehát nincs bajuk egy zöld jelölttel, sőt, az egy szövetségben láthatóan más szavazókat is meg tud szólítani.
Persze az együttműködés elutasításán túl más gondjai is vannak az LMP-nek. Az együttműködés-pártiak kiszakadásával az országosan ismert arcainak nagy része elhagyta a pártot. Nehéz kapásból háromnál több LMP-s országgyűlési képviselőt megnevezni. A vasárnap megválasztott új választmányukkal (pártelnökségükkel) ugyanez a helyzet. Itt se könnyű háromnál több tagot fejből megnevezni. De hátha valaki leírva jobban ismeri őket: Csárdi Antal, Csiba Katalin, Gál Anita, Gertsmár Ferenc, Komlósi Csaba, Ladányi Attila, Meszerics Tamás, Oláh Péter, Pető Ernő, Sepsei Gergely, Schiffer András, Széll Bernadett valamint Vida Attila.
(Mondjuk nem egy recepció és egy bárpult között mutatkoztam volna be a helyükben). Márpedig teljesen ismeretlen arcokról nehéz elhinni, hogy egyedül pólust, kormányt tudnának alakítani.
Hány embert ismer fel? - Az LMP új választmánya (pártelnöksége). Kép: lehetmas.hu
Szerény véleményem szerint az LMP-nek végig kéne gondolnia, hogy valóban léteznek-e azok a Schiffer András által vizionált tömegek, akiknek Orbán 2014-es leváltásánál is fontosabb mindkét oldal elutasítása.
Utolsó kommentek