Hírek és kommentárjaink

Goldenblog-díj

goldenblog_szeles_1.png

Csatlakozz a Facebook-on

Utolsó kommentek

Hírmátrix

Mikola visszatér? - Orbán humán csúcstárcát szeretne a kormányában.

2009.12.21. 23:54 - Fidelio

Mikola István 2006-ban a Fidesztől beígért miniszterelnök-helyettesi pozíciót a szingli hordák, és a jótékony célzatú körmösök emlegetésével bukta el. Tavaly egészségpolitikusi pozíciója is bizonytalanná vált, amikor kiderült nem tartja ördögtől valónak a piaci részvételt a kórház-üzemeltetésben. A mostani hírek szerint azonban esélye lehet, hogy ő legyen a humán csúcstárca vezetője, amelyhez az egészségügy, az oktatás, a kultúra és a szociális kérdések tartoznának. Ez a csúcsminisztérium igazolná, hogy a Fidesz politikája középpontjában a zemberek állnak. (Habár Torgyán óta tudjuk, hogy Orbán csúcsminiszterének lenni politikailag nem életbiztosítás). A Népszabadság gyűjtése Orbán kormányalakítási terveiről:

"A parlamenti választások lezárulta előtt sem kormányzati személyi, sem kormányzati szerkezeti kérdésekben nem lesznek végleges döntések – nyilatkozta Orbán Viktor. Fideszes források lapunknak megerősítették, valóban nincs még döntés. – Van A, B, C és D verzió, amelyekközül az aktuális gazdasági helyzetnek megfelelően lehet választani, ha a Fidesz kormányra kerül.

Úgy tűnik viszont, hogy „Orbán Viktor szívének kedves”, és a kormányzati elképzeléséhez illeszkedő struktúrát már letettek az asztalára az államigazgatás térképén lázasan dolgozó műhelyek. S ezeket tanulmányozva, a Fidesz elnöke forrásaink szerint nem a hagyományos, a miniszterelnöksége idején alkalmazott 13+1 (tárcanélküli miniszter) modell felé hajlik, hanem a 8-9 csúcsminisztériummal operáló forgatókönyv felé.

Értesüléseink szerint a Fidesz elnöke által preferált kormányzati szerkezet erős kancelláriával (Navracsics Tibor vezetésével), EU-ügyekre koncentráló külügyi tárcával (Martonyi János), a büdzsé egyensúlyára figyelő Pénzügyminisztériummal (Varga Mihály) és a központi fejlesztéseket irányító gazdasági minisztériummal számol. Ezt Matolcsy György irányítaná, de elképzelhető, hogy a volt miniszterre a Fidesz elnöke egy gazdasági stratégiai intézet vezetését bízná. E kormányzati koncepció szerint az uniós pályáztatást, illetve az uniós projekteket, valamint az állami vagyon kezelését az infrastrukturális tárca felügyelné.

Mindemellett lenne agrár- és vidékfejlesztési csúcsminisztérium, valamint honvédelmi tárca. A kiszivárgott hírek szerint a Fidesz elnöke kormányzati feladatokra hazarendelné Brüsszelből az EP-képviselők közül Győri Enikőt, Gaál Kingát, Őry Csaba volt munkaügyi államtitkárt, illetve Glattfelder Bélát, aki eséllyel aspirálhat az agrárminiszteri posztra. A visszaállított Belügyminisztériumot Pintér Sándor irányítaná. A tervek szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) és a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata más néven fuzionálna. (Az összevonásokhoz a titkosszolgálati törvény módosítása miatt kétharmados Fidesz-többségre lenne szükség.)

Az igazi csúcsminisztérium ugyanakkor az úgynevezett „humántárca” lenne; információink szerint az egészségügyet, az oktatást, a kultúrát és a szociális kormányzati területet is ezen szuperminisztérium alá vonnák. A csúcstárca annak az orbáni filozófiának is a szimbóluma lenne, hogy a Fidesz politikájának középpontjában „az emberek állnak”. Ezen túlmenően fideszes politikusok munkatársunknak a „humántárca” szükségessége mellett azzal érveltek, hogy nyilván Orbán is rákényszerül keserű lépésekre. „Sokkal szélesebb a manőverezés lehetősége, ha az úgynevezett népjóléti feladatok egyetlen nagy olvasztótégelybe kerülnek”.

Lapunk figyelmét arra is felhívták, hogy a Fidesz elnöke korábban szűk körben azt mondta: olyan „mixturában” gondolkodik a tennivalókat illetően, hogy a kényszerű és a népszerű kormányzati cselekvések egyensúlyban legyenek. A „humánminisztériumot állítólag egy „külsős, egészségügyi menedzser” irányítaná, de ismét hallani lehet Mikola István nevét is.

Pesti Imre, a Fidesz egyik egészségpolitikusa a „humán” csúcsminisztérium kapcsán lapunknak arra a kérdésére, hogy adott esetben nem nehezíti-e az egészségügy területén végrehajtandó reformokat, ha az ágazat egy „olvasztótégely” része, azt mondta: nem a szerkezet határozza meg az eredményességet. Egy ilyen csúcstárca létrehozása, az egészségügy és a szociális kérdések együttkezelése, sziner giát is adhat egymásnak.

Harrach Péter (KDNP), az Orbánkormány volt szociális és családügyi minisztere szerint a hagyományos és a csúcsminisztériumi modell is működőképes. A brit kormány régóta csúcsminisztériumi rendszerben működik, eredményesen. „Hogy melyik a hatékonyabb? Az attól függ, hogy az első számú döntéshozó melyiket tudja hatékonyabban működtetni. Hiszen a legfontosabb döntéseket a miniszterelnöknek kell meghoznia”, tette hozzá.

Orbán Viktor kiemelt programja a gazdasági növekedés beindítása és tíz év alatt egymillió új munkahely teremtése. Fideszes forrásaink szerint még nem dőlt el véglegesen, hogy a munkaügy a humán szupertárcához, a gazdasági vagy a fejlesztési minisztériumhoz tartozzon.

„Orbán Viktor elé olyan szerkezeti modellek kerülnek, hogy a kormányalakítás előtti utolsó pillanatban is „átrendezhet”, „áttolhat” egy területet egy másik tárcához”, mondták lapunknak."

Csuhaj Ildikó, Népszabadság

Tóta W. "az egészségügy üzlet"-ről: mikola istván áruló

A Fideszfigyelő "kormánylistája".

Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő-csoportjához a Facebook-on.

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://fideszfigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr931614736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

progresszív 2009.12.22. 10:29:19

Amíg ötletelnek a kormányzás fortélyain, addig a felelősséget nem vállalják fel Székesfehérváron sem!
www.fehervaritenyek.hu/index.php?pg=news_2_43

Frank'Leó 2009.12.22. 12:25:14

@progresszív: Olvasgattam egy kicsit a blogodat, már csak azért is, mert Warvasovskyt nem értem az utolsó időkben.

Ritkán dicsérem a szoci ogy. frakciót, de az elmúlt hét évben kitartottak. 2002-06 között elég lett volna, ha 5 ember másként szavaz, most meg a Szadi-saga után lett kényes a helyzet. Kevés jót lehet mondani Karsairól, de a Bajnai kormányt meg a mostani költségvetést még ő is megszavazta.

Nem úgy Warva, aki szoci színekben lett polgármester, meg ogy képviselő. A Fidesszel kötött egyezsége, amiről írtok, magyarázza a dolgot. (Magyarázat, de nem mentség.)


süti beállítások módosítása