Orbán a tusnádfürdői beszédében "fizetett politikai aktivistáknak" nevezte azokat a civileket, akik külföldi alapítványoktól kapnak pénzt. Sokan emlékeztettek akkor is: Orbán maga is az Amerikában élő Soros György ösztöndíjából élt '89 környékén. Az akkor rendes fizetésnek számító havi 10 ezer forintos ösztöndíjról maga Orbán beszélt '89-ben a HVG-nek.
Részlet a tusnádfürdői beszédből (Orbánnak ma már nem tetszenek, akik úgy kapnak külföldi pénzt, mint ő kapott):
Most azonban Kenedi János publikált egy jelentést arról, hogy a Fidesz 3000 dollárt kapott egy norvég alapítványtól. Hegedűs István a Fidesz akkori politikusa tisztázta is, hogy a bergeni egyetemhez köthető díjról van szó, amit Molnár Péter át is vett (a Rafto-díjat az emberi jogokért és demokráciáért küzdők kapják 1987 óta). Hegedűs és Molnár egyébként 1993-ban elvszerűségből kiléptek a Fideszből. Nem tetszett nekik az addig liberális Fidesz jobboldali fordulata.
A BM III/III. Csoportfőnökség Napi Operatív Információs Jelentése 1989. október 4. (Kiemelés: MHB)
Hegedűs kommentárjában leírja, hogy az ilyen külföldi támogatás fontos volt a Fidesznek. "Akkor természetesen elfogadtunk (sőt, kértünk) támogatást külföldről".
Akkor valószínűleg senki sem gondolta, hogy Orbánék 25 év múlva úgy vádolják külföldet beavatkozással, mint Ceaușescu tette a bukása előtti napokban. A szülőfalujába stadiont építő román diktátor épp 25 évvel ezelőtti szavait idézzük:
Ha tetszett a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő-csoportjához a Facebook-on.
Utolsó kommentek