Megbukott az ukrán elnök, aki az Európától elfordulva, az orosz ajánlatot fogadta el. Viktor Janukovics példája tanulságos lehet Orbán számára is. Hiába tűntek fásultnak az ukránok, hiába volt megosztott az ellenzék, hiába a tűnt stabilnak a rezsim. Ennél a látványos köpönyegforgatásnál betelt a pohár. Az ukrán nép nem akart Putyin Oroszországának gyarmata lenni.
Viktor Janukovics és Orbán Viktor
Nálunk is stabilnak látszik a rezsim. Még a paksi mutyi sem váltott ki látványos indulatokat, amely orosz energia-függőségbe sodorja Magyarországot. De sok választó érezheti: nem bízhat tovább Orbánban.
2008-ban Orbán a "nép elleni puccsnak" nevezte, hogy a kormány előzetes vita nélkül kötött energetikai megállapodást az oroszokkal. (Később a Wikileaks-ből kiderült: Orbán jónak tartotta a megállapodást, csak politizált az üggyel)
Valóban nehéz megbízni egy kormányzatban, amely puccsszerűen dönt egy óriási beruházásról. Nem lehet indokot találni, miért kell idő előtt elköteleződni az orosz technológia mellett. Úgy, hogy még a termelt áram árába is beleszólhatnak. Leginkább az orosz függőség aggasztó, amikor Oroszország egyre kevésbé demokratikus, és a hatalmi ambícióit jól ismerjük. (25 éve még Orbán is jól tudta ezt, amikor az emlékezetes beszédét tartotta.)
Ezek nem hangzanak jól a választók számára. Különösen, hogy a Fidesz össze-vissza hazudozik az ügyben.
Nem tudhatjuk, hogy a magyar választóknál is betelt-e a pohár, de volt már erre példa. 2002-ben épp Orbánékról derült ki a szavazófülkében, hogy nem szeretik őket: talán a gátlástalan nyomulásukat, talán azt, hogy arról beszéltek: "az Európai Unión kívül is van élet". Pedig 2002-ben még szépen növekedett a gazdaság, most pedig azt akarják eladni sikerként, hogy a gazdaság elérte a három évvel ezelőtti szintet. (A 2002-es választás másra is példa lehet: akkor a kormánybarát szélsőjobboldali párt kiesett a parlamentből. A paksi paktumhoz is lelkesen asszisztáló Jobbikról is sokan beláthatják, hogy nem jelent igazi alternatívát, így meggyengülhet.)
A paksi mutyi nem mozgatott meg a kijevihez hasonló tömegeket (bár a magyar baloldalnak a választási győzelmei előtt sem voltak hatalmas tömegtüntetései)
Az április 6-i választás korántsem tűnik annyira lefutottnak, mint azt a központból irányított, milliárdokkal megtámogatott Nézőpont és Századvég "közvélemény-kutatásai" mutatják. Sokkal több választó titkolhatja a véleményét, mint 2002-ben, ami a tisztességes közvélemény-kutatásokat is nagyon félreviheti. Az elmúlt másfél évben pedig az időközi választások is rendre mást mutattak, mint a közvélemény-kutatások. Jobban szerepelt az ellenzék, amelyik végül össze is tudott fogni.
Egy rossz irányba tartó rezsimet sokkal könnyebb a szavazófülkében megállítani, mint az utcán. Az ukrán Viktor után talán a stadionépítő Viktornak is búcsút mondhatunk április 6-án.
Ha tetszik a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő oldalához a Facebook-on.
Utolsó kommentek