Az Orbán-Semjén kormány egy 131 éve halott filozófus ellen vívott háborúja "sikerrel járt". Beértek a KDNP hazugságai, az egyetem engedett a politikai nyomásnak és elvitték a Marx szobrot a Közgázról. Az egyetem először még elutasította Rétvári Bence államtitkár felszólítását, nyárra viszont úgy döntöttek, eldugják egy egyetemi kiállításra az aulában álló szobrot.
Az egyetemi hallgatók kötődtek a Marx-szoborhoz, számos gólya-csoport és végzős fényképezkedett vele. (Kép: MTI, Szigetváry Zsolt)
A szobrot ma reggelre eltávolították (ráadásként Nagy Imre és Teleki Pál emléktábláját is elvitték az Aulából).
A Fideszfigyelő elsőként teszi közzé a szobor helyéről készült fotókat. (Képeink forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatóak.)
Itt állt a Marx-szobor
Leszedték Nagy Imre emléktábláját is, ami a Marx szoborral szemben volt. (Helyette egy létra, egy pulóver és egy ing lett kiállítva.)
A KDNP-t persze nem zavarta az antiszemita-fajvédő Teleki Pál mellszobros emléktáblája, de azt is elvitte az egyetem. (Telekinek "köszönhető" az I. világháború utáni első zsidótörvény.) Az egyetem valószínűleg nem akarta, hogy annyira feltűnően csak Marxot vigyék.
A KDNP fő érve az volt, hogy az 1883-ban meghalt Marx felelős az 1917 utáni kommunista bűnökért, de más csúsztatásaik és nettó hazugságaik is voltak az ügyben. Az átlátszóoktatás cikke számos durva példát hoz a KDNP-s hazugságokra:
"Ahol Rétvári Marx vélt feketeellenes rasszizmusát és rabszolgaságpárti álláspontját próbálja bizonygatni, ott valójában egy olyan szövegrészletet idéz, ahol Marx az anarchista filozófus, Pierre-Joseph Proudhon leegyszerűsítő dialektikájának kritikáját adja a rabszolgaság vs. szabadság példáján keresztül. Tehát a Rétvári által idézett szövegről Marx világosan jelzi, hogy az egy hipotetikusan Proudhon fejében lejátszódó gondolatmenet, nem pedig a saját véleménye. Egyébként Proudhon talán leghíresebb kijelentése, hogy "A tulajdon: lopás," de ugyanott írja azt is, hogy "Mi a rabszolgaság? (...) Gyilkosság.""
Talán ennél is szebb, hogy Marx "fajelméleti" beállítódását Rétvári egy olyan "Marx-idézet"-ből próbálta torzítva levezetni, amit Engels írt.
A KDNP álláspontját a legkeményebben az ifjú KDNP-s Csontos Sandra képviselte. A produkció alapján sok olvasónk egyetértett velünk: megszületett a KDNP Selmeczi Gabriellája:
Csontos Sandra Rétvári Bence leveléhez képest egyetlen új érvet sem mondott, de nem volt ellenérv, ami ki tudta volna zökkenteni. Még a konzervatív Mandiner is megjegyezte, hogy rutinosan tért ki a válaszok elől. Pedig kemény tényekkel szembesítette a riporter. Hiszen ha az 1883-ban meghalt Marx felelős az 1917 után történtekért, akkor Wass Albertet és Nyirő Józsefet miért tette a Fidesz-KDNP a tananyagba? Az erőszakosan is térítő Pázmány Péterről miért van egyetem elnevezve? (leszögezte: "azt gondolom, hogy másként kell kezelni a vallási személyeket, mint másokat.") Amikor pedig felmerült, hogy Horthy szobra ellen miért nem tüntetettek az ifjú KDNP-sek, Sandra bravúrosan az ilyen ügyekről való kommunikáció fontosságáról kezdett beszélni.
A Marx szobor eltávolításának híre miatt sokféle tiltakozás volt. Csillampauni mikroblogger pedig azt vetette fel, hogy a Marx szobor egy kis változtatással már elfogadható lenne a Fidesznek.
Ha tetszik a poszt, csatlakozz a Fideszfigyelő-csoportjához a Facebook-on.
Utolsó kommentek